سیب زمینی

۷۵ میلیون سیب زمینی

احتمالاً پس از نفت (و البته نه محصولات پتروشیمیایی آن!)، سیب زمینی نخستین چیزی باشد که کشور ما در آن خودکفا شده است. در میهن عزیزمان، ایران اسلامی بیش از ۷۵ میلیون سیب زمینی وجود دارد. شاید برای هرکسی عجیب باشد، امّا با شنیدن اخبار روی دهنده و دیدن سکوتی که در میان عموم رایج است، می توان به وجود این ۷۵ میلیون سیب زمینی پی برد!

قبلاً در جراید و مستندات می شنیدیم که حکومت فاسد و مفسد ایالات متّحده ی آمریکا برای حفظ قیمت و جلوگیری از وابستگی اقتصادی و چند علّت احمقانه ی دیگر، سالانه چندین تُن گندم و ذرّت را از کشاورزان خود خریداری کرده و در اقیانوس ها غرق می کند. خیلی اندوهگین و متعجّب می شدیم که چرا یک حکومت می تواند آن قدر فاسد باشد که علی رغم دیدن فقر جهانی موجود، اقدام به چنین کار ناشایست و خودخواهانه ای نماید. شاید شما هم بدانید که سالانه بیش از ۳۰ میلیون کودک در قاره ی آفریقا به دلیل گرسنگی و سوء تغذیه جان خود را از دست می دهند. دانستن این واقعیات قلب هر انسان آزاده ای را رنجور می سازد.

امّا عمق این ناراحتی زمانی هویدا می شود که بشنویم این اتفاق توسط مسئولان نظام جمهوری اسلامی رخ داده است. حکومتی که داعیه ی حفظ و استمرار انقلاب اسلامی را دارد و قرار است طلایه دار حرکت به سوی حق و نابود کننده ی ستم و استکبار جهانی باشد!

به گزارش خبرگزاری تسنیم و چند خبرگزاری دیگر، مدیر تعاون روستایی استان فارس اخیراً امحاء ۱۷۰۰ تن سیب زمینی را بهترین اقدام خود معرفی کرده. گفته می شود که مسئولان جهاد کشاورزی استان فارس برای تنظیم قیمت بازار (!!) ۱۷۰۰ تن سیب زمینی را از کشاورزان محترم با نرخ کیلویی ۳۶۰ تومان خریداری کرده و با درایت و هوشمندی خویش آن ها را به دل خاک سپرده اند. (لینک خبر)

برای دقّت به عمق فاجعه توجه بفرمایید که ۱۷۰۰ تن سیب زمینی یعنی ۱۷۰۰۰۰۰ کیلوگرم سیب زمینی. یعنی شاید می شد با تغییر کاربری این اقدام نابخردانه، شکم گرسنه ی ۱۷۰۰۰۰۰ (یک میلیون و هفتصد هزار) خانواده ی نیازمند و گرسنه را برای حداقل یک شب سیر کرد. اگر به خاطر داشته باشید در دولت قبلی نیز در یک بازه ی زمانی اتفاقی این چنین برای سیب زمینی پیش آمد و دولت برای تنظیم بازار، تصمیم گرفت که سیب زمینی ها را از کشاورزان خریداری کند و به طور رایگان به خانواده های مناطق فقیر جنوب کشور بدهد. در آن زمان رقبای انتخاباتی رئیس جمهور، این اقدام را در راستای جلب رأی مردم دانستند و به دولت ایشان لقب دولت سیب زمینی را دادند! ما که نمی دانیم نیّت هرکسی چه چیزی است. ولی آیا صحیح است که اسرافی چنین بزرگ انجام دهیم به این بهانه که نمی خواهیم کسی به ما برچسب «دولت سیب زمینی» بزند؟!

البته بعداً برای درپوش گذاشتن روی این فاحشه گری سیاسی و اقدام احمقانه، سعی کردند ابراز کنند که این ۱۷۰۰ تن سیب زمینی فاسد بوده است. سؤالاتی که مطرح می شود این است که چطور ممکن است که ۱۷۰۰ تن سیب زمینی در یک زمان و در یک استان یک دفعه فاسد شود؟ اگر چنین است، چرا در دهه ی ۹۰ جهاد کشاورزی ما آن قدر ضعیف بوده که نتوانسته کشاورزان را در حفظ کشت خود یاری کند؟ یا نهایتاً اگر هم فاسد بودند، آیا هیچ کاری جز زیر خاک کردن نمی توانستند با آن بکنند؟

خیلی جای تأسف است که عده ای کوته فکر و بی خرد تا این حد گستاخانه سیاست های حماقت بار دول استکباری را در پیش روی یک ملّت مستضعف و انقلابی تکرار می کنند و آن را بهترین اقدام خود بر می شمارند. دلمان به حال آن ۱۷۰۰ تن سیب زمینی بی گناه بسوزد و بیش از آن برای بیش از ۷۵ میلیون سیب زمینی نگران باشیم که نشسته اند و نگاه می کنند…

در شگفتم

سیّد محمّد معین میرقادری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *