نشریه تلنگر

معرفی نشریه ی تلنگر

تلنگر یک نشریه ی مستقل و آزاد دانشجویی است که با هدف اصلی آگاهی بخشی، امر به معروف و نهی از منکر فعالیت می کند. بر خلاف منتشرات کلیشه ای، متون و المان های تشکیل دهنده ی تلنگر ، کاملاً محاسبه شده و دقیق طراحی شده اند. در طراحی و نگارش این نشریه، عدم تأنیس نسل جدید با منتشرات کاغذی مدّ نظر قرار گرفته و سعی شده پر اهمیّت ترین دغدغه ها در کوتاه ترین عبارات چاپ شوند.

حقوق تلنگر

نشریه روی یک کاغذ A4 و به صورت سیاه و سفید چاپ می شود. فونت اصلی نشریه IRAN SANS است که لایسنس رسمی آن توسط صاحب امتیاز نشریه خریداری شده. دیگر فونت های استفاده شده، فونت های رایگان هستند. تمام اجزاء گرافیکی نشریه یا قانوناً خریداری می شوند و یا به صورت رایگان و آزاد در دسترسند.

محتوای نشریه ی تلنگر کاملاً با مندرجات قوانین نظارت بر نشریات دانشگاهی منطبق است. البته این امر سبب نمی شود که تلنگر در بیان حقایق و وقایع کوتاهی کند یا از مسئله ای ترس داشته باشد. در حال حاضر این نشریه توسط معاونت فرهنگی دانشگاه شیراز چاپ می شود و صاحب امتیاز، مدیر مسئول و سردبیر آن، سیّد محمّد معین میرقادری  هست.

برای مشاهده ی فایل و محتوای نشریه ی تلنگر می توانید به لینک «نشریه ی تلنگر» مراجعه بفرمایید.

سؤالات متداول

  • چرا تلنگر روی کاغذ A4 چاپ می شود؟ این مسئله دو علّت اصلی دارد. یکی این که مخاطبان نشریه از نسل جدید هستند و به دلیل ارتباط مداوم با رسانه های مدرن و الکترونیکی، به ندرت حوصله و طاقت تحمل نشریات کاغذی را دارند. به همین جهت اگر یک نشریه در اندازه ی کوچک تر و موجز تر باشد، بهتر از یک نشریه ی بزرگ و بلند بالا است که کسی حوصله ی خواندن مطالب آن را ندارد. علّت دیگر این امر این است که متأسفانه دیده می شود که افراد از نشریات A3 و بزرگتر از آن برای مقاصدی غیر از خواندن (برای استفاده از کاغذ!) بهره می جویند و این یک اتلاف جدّی در بیت المال خواهد بود. کوچک بودن نشریه در این قطع موجب می شود که تنها کسانی تلنگر را بردارند که قطعاً قصد خواندن مطالبش را دارند.
  • چرا لحن نگارش تلنگر عامیانه است؟ از نظر مطبوعاتی، محاوره ای بودن متن نشریات اشکالی ندارد. با توجه به مقتضیات مخاطبان، این لحن مناسب تر دیده شده است.
  • چرا تلنگر به صورت گاهنامه چاپ می شود؟ برخلاف بسیاری از نشریات، برای تلنگر کیفیت و موضوعیت مطالب به مراتب مهم تر از ترتیب نشر آن است. چنانچه مطلب مهم و دغدغه سازی برای چاپ وجود نداشته باشد، چاپ نکردن بهتر از بازنشر مطالب کپی شده خواهد بود. همچنین از آن جا که ممکن است در موارد خاصی تلنگر به ویژه نامه اختصاص یابد، حداقل بازه ی یک هفته ای برای نشر آن در نظر گرفته شده.

بازخورد

هر شماره از نشریه ی تلنگر پیش از چاپ شدن به ده ها نفر از صاحب نظران ارائه می شود و بازخورد ایشان چه در مورد متون و مطالب و چه در مورد طراحی گرافیکی دریافت می گردد. شما هم با بیان بازخوردهای خود می توانید یک پاسخ مؤثر برای بهبود این سیر باشید. لطفاً دیدگاه هایتان را در این باره از طریق فرم زیر بیان بفرمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *